wybierz datę
Październik
Wt
01
Śr
02
Cz
03
Pt
04
So
05
Nd
06
Pn
07
Wt
08
Śr
09
Cz
10
Pt
11
So
12
Nd
13
Pn
14
Wt
15
Śr
16
Cz
17
Pt
18
So
19
Nd
20
Pn
21
Wt
22
Śr
23
Cz
24
Pt
25
So
26
Nd
27
Pn
28
Wt
29
Śr
30
Cz
31
zobacz wszystko

Repertuar:

Brak wydarzeń w wybranym dniu
sobota, 19 października 2024
WARSZTATY AKWARELOWE
zajęcia dla dorosłych i młodzieży (od 16 lat)
czas trwania ok. 3 h

Tematem zajęć będzie motyw florystyczny, do którego spróbujemy podejść nieco swobodniej.

Materiały (papier, farby) oraz narzędzia (pędzle, spryskiwacz do wody, płyn maskujący, papierowa taśma malarska) we własnym zakresie.

Zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu (jest to przeważnie ostatnia sobota miesiąca).

0''
sobota, 19 października 2024
godz. 11:00
Hortus + OYA + Nodum
5-lecie HORTUS!

goście specjalni:
OYA
NODUM

19.10.2024
ŚWIDNICA
Klub Bolko ŚOK
start: 19:00
bramka: 18:30
bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 40 zł (w dniu koncertu)

szczegóły wkrótce
0''
sobota, 19 października 2024
godz. 19:00
wtorek, 22 października 2024
10. FF ALCHEMIA TEATRALNA X SPEKTRUM: SEZONY

9:30 ALCHEMIA TEATRALNA X SPEKTRUM // Sezony, reż. Michał Grzybowski / Polska / 2024 / 100’ + spotkanie z Agnieszką Dulębą-Kaszą


„Sezony” to inteligentna komedia o kryzysie w aktorskim małżeństwie, a jej akcja rozgrywa się w pełnym absurdów teatralnym świecie. W satyryczny sposób opowiada uniwersalną historię o miłości i relacjach międzyludzkich. Życie prywatne bohaterów filmu miesza się z losami postaci, w które wcielają się na scenie. Trudnym emocjom, które przeżywają, towarzyszy zaskakujący, liryczny humor. Etapy kryzysu małżeńskiego następują niczym sezony w teatrze, a wyjątkowo wybuchowe relacje między mężem i żoną toczą się podczas trzech różnych spektakli: „Piotruś Pan”, „Dom Lalki”, „Sen nocy letniej. Marcin grany przez Łukasza Simlata w swoje osobiste problemy wciąga cały zespół teatralny, co wywołuje wiele komediowych sytuacji. Obok Łukasza Simlata w głównej roli zobaczymy Agnieszkę Dulębę-Kaszę znaną z filmu „Biały potok” i ról teatralnych.


0''
wtorek, 22 października 2024
godz. 09:30
10. FF SPEKTRUM: KARNET
10. Festiwal Filmowy Spektrum
Don't assume
22-27.10.2024, Świdnica

W 2024 Festiwal Filmowy Spektrum skończy okrągłe 10 lat. Od zawsze związany był z Dolnym Śląskiem, dokładnie ze Świdnicą, a w tym roku wybiera się również do Czech. Jubileuszowa edycja Spektrum odbędzie się w październiku w dwóch miastach – polskiej Świdnicy i czeskim Trutnovie. Każdy rok wiąże się z innymi tematami i emocjami, które towarzyszą festiwalowej publiczności – 10. Spektrum odbędzie się pod hasłem „Don’t assume”. W programie nowości – m.in. nowy międzynarodowy konkurs filmowy!
0''
wtorek, 22 października 2024
godz. 16:30
10. FF SPEKTRUM: RZECZY NIEZBĘDNE

16:30 SPEKTRUM // Rzeczy niezbędne, reż. Kamila Tarabura / Polska, Niemcy / 2024 / 110’ + spotkanie z reżyserką

Jak wydarzenia z dzieciństwa wpływają na nasze dorosłe życie? Jak dotrzeć do najpilniej strzeżonych rodzinnych tajemnic? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Kamila Tarabura – nagrodzona na Warszawskim Festiwalu Filmowym reżyserka, twórczyni m.in. gorąco przyjętego przez krytyków serialu „Absolutni debiutanci” – w swoim pełnometrażowym debiucie fabularnym. „Rzeczy niezbędne” to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości, inspirowana poruszającym reportażem „Mokradełko” Katarzyny Surmiak-Domańskiej, której bohaterkami są Ada i Roksana, grane przez Dagmarę Domińczyk, polską gwiazdę światowego hitu „Sukcesja”, i Katarzynę Warnke, która jest także współautorką scenariusza. Opiekę artystyczną nad projektem objęła Agnieszka Holland.

W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady. Dziennikarka decyduje się na spotkanie z autorką, którą okazuje się jej dawna szkolna koleżanka – Roksana. Razem wyruszają w podróż do miasteczka, gdzie dorastały, aby skonfrontować się z matką Roksany, niemym świadkiem jej dziecięcego piekła. Na miejscu okazuje się jednak, że matka twardo strzeże rodzinnych tajemnic, utrzymując obraz idealnego męża i rodziny. Ada postanawia opisać tę skomplikowaną i intrygującą historię w reportażu, choć dla niej, tak naprawdę, temat Roksany nie jest tym najważniejszym w podróży. Sama też musi rozliczyć się̨ z demonami przeszłości – to one nie pozwalają jej pójść naprzód w relacji z partnerem, z którym jest w zaawansowanej ciąży. Emocje między bohaterkami zagęszczają się, a Adzie coraz trudniej zachować dystans i ocenić, co jest kłamstwem, a co prawdą.

0''
wtorek, 22 października 2024
godz. 16:30
10. FF SPEKTRUM: FILM OTWARCIA - SIMONA KOSSAK

19:30 FILM OTWARCIA // Simona Kossak, reż. Adrian Panek / Polska / 2024 / 100’ + spotkanie z Sandrą Drzymalską


Simona Kossak, córka malarza Jerzego Kossaka i wnuczka Wojciecha, pozbawiona talentu, który od pokoleń definiuje jej rodzinę, dorasta nie zaznając ciepła ze strony despotycznej matki. Gdy po studiach rzuca wszystko – dom, tradycję, społeczne konwenanse – i obejmuje posadę naukowczyni w Białowieży, zaczyna życie na własnych warunkach. Osiedla się w środku puszczy, w domu bez prądu i bieżącej wody, w otoczeniu dzikiej przyrody. Tam, na magicznym odludziu poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym dzieli pasje – miłość do natury i… potrzebę wolności. Ich niezwykła relacja wymyka się wszelkim schematom. Jednak wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika i pozycji młodej kobiety w świecie zdominowanym przez mężczyzn ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt.


0''
wtorek, 22 października 2024
godz. 19:30
środa, 23 października 2024
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - KONKURS AMATORSKI
10:00 OKIEM MŁODYCH – Konkurs Amatorski, 82’ + spotkanie z twórcami

Czyściciele, reż. Teodor Widerski / Polska / 2024 / 10’21”

Wątpliwości Amadeusa co do jego pracy zostają wystawione na próbę podczas spotkania z bezdomnym mężczyzną.


Dziewczyny nosiły swetry, reż. Dobrochna Walczak / Polska / 2024 / 14’08”

On i Ona mieszkają razem, na co dzień udają szczęśliwą parę, ale odkąd Ona przeżyła gwałt, nic nie jest już takie jak kiedyś. On pozornie próbuje ją zrozumieć, ale tęskni już za cielesnymi przyjemnościami, które zawsze były dla niego najważniejsze. Ona stawia wokół siebie mur, chce sama zmierzyć się ze swoją traumą. Jej życie zatruwają koszmary nieustannie przypominające o tym, co się stało. Krótka konwersacja w kuchni szybko zamienia się w awanturę, a w grupowej podświadomości bohaterów zaczynają powstawać coraz bardziej drastyczne wizje.


Gdzieś, gdzie jest ogień, reż. Alina (Ada) Podoliakina (Lemberg) / Polska / 2024 / 2’37”

Wydaje się, że wszyscy żyjemy na tej samej planecie, ale o niektórych rzeczach dowiadujemy się tylko z wiadomości. Na przykład o wojnie. Niewiele uwagi poświęca się temu, jak czują się ludzie, którzy codziennie doświadczają bombardowań, katastrof humanitarnych i innych okropności, jakie niesie ze sobą wojna. Widzimy wszystko z ekranów telefonów i telewizorów, widzimy ruiny miast i wiosek, widzimy schludnie ubranych polityków. Ale nigdy nie widzimy prawdziwego oblicza wojny.


I nie spłoszone obejrzą śmierć zastygłą w moim pokoju, reż. Sebastian Jóźwik / Polska / 2024 / 7’55”

Debiut filmowy Sebastiana Jóźwika jest swobodnż interpretacja wiersza K.K. Baczyńskiego „Noc Samobójcza”. To liryczna opowieść o radzeniu sobie ze stratą bliskiej osoby. W ciągu 8 minut widz zagłębia się w natrętne myśli głównego bohatera i obserwuje jego walkę z nieuniknionym końcem.


Marzyciel, reż. Piotr Kaźmierczak / Polska / 2023 / 2’33”

Prosta historia rybaka – opowieść o nadmiernej ambicji i niewykorzystanych szansach.


Poncho & The Kid, reż. Franciszek Przanowski / Polska / 2023 / 12’58”

Młody, ambitny rewolwerowiec poluje na legendarnego kowboja, znanego jako „Poncho”, aby pokonać go w pojedynku i zdobyć tytuł najlepszego strzelca wszechczasów.


Wicked Touch, reż. Jarema Żądziński / Polska / 2024 / 12’24”

Młody mężczyzna wraca do swojego mieszkania, gdzie czeka na niego niespodziewany gość.


Siostra, reż. Leo Albertsson / Szwecja / 2023 / 14’04”

Nagie zdjęcie wywołuje konflikt między przyrodnimi siostrami, który ujawnia skrywane emocje i stawia ich relację na krawędzi.


Tworzywo, reż. Kuba Dyniewicz / Polska / 2023 / 5’58”

„Nie mogę być jednocześnie twórcą i tworzywem”.


0''
środa, 23 października 2024
godz. 10:00
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - ANIMACJA BLOK I

12:30 OKIEM MŁODYCH – Animacja / Blok I / 95’ 


Ogród serca, reż. Olivér Hegyi / Węgry / 2022 / 10’32”

Młody, aspirujący malarz o niskiej samoocenie jest na ostatniej rundzie rozmów kwalifikacyjnych do Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych. Czekając na swoją rozmowę, nawiedzają go demony demony w formie ogrodowych szkodników.


Ciekawość, reż. Tessa Moult-Milewska / Wielka Brytania / 2022 / 9’30”

Curiosa opowiada historię nadmiernie ciekawskiej Mary, która po raz pierwszy odwiedza mieszkanie swojego chłopaka, odkrywając, że zostało ono pozbawione wszystkich osobistych rzeczy. Kiedy nie otrzymuje wyjaśnień, postanawia wkraść się do jego umysłu.


Spring, reż. Pernille Kjaer / Dania / 2023 / 12’28”

W wiejskim domu kobieta składa ofiary z jedzenia, by zwabić domowego ducha – psotnego Nisse. Wiosna jest tuż za rogiem, ale zimowy chłód wciąż się utrzymuje. W nocy, gdy duchy wędrują po domu, Nisse wślizguje się do snu kobiety. Gdy nastaje świt, Nisse znika, ale coś się zmieniło – nadeszła wiosna.


Lick a wound, reż. Nathan Ghali / Francja / 2024 / 24’57”

Tajemnicza społeczność zwierząt bierze udział w podziemnych rytuałach Zwierzęta te postanowiły żyć samowystarczalnie w piwnicach kościoła, z dala od ludzi.


W objęciach, reż. Rimma Gefen, Nika Zhukova / Ukraina / 2023 / 8’46”

Oparty na prawdziwej historii, głęboko poruszający film ukazujący wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez pryzmat wyjątkowej pary. Opowiada o sile więzi i pięknej relacji między starszą kobietą o imieniu Lilia i jej wiernym towarzyszem – dużym, rudym psem o imieniu Max. To opowieść o miłości, stracie i wytrwałości, przypominająca nam, że nawet w najciemniejszych czasach tworzone przez nas więzi są naszą siłą.


The Eastern Rain, reż. Milly Yencken / Estonia / 2023 / 9’07”

Gdyby deszcz padał w środku, ale nigdy na zewnątrz… gdzie zaczęlibyśmy szukać schronienia?


Rosół z kaczki, reż. Maria Dakszewicz / Polska / 2024 / 4’41”

Zmęczony nocnym życiem bohater, zażywa kąpieli i wchodzi w dialog z gumową kaczuszką. Wspólnie udają się w napędzaną głodem podróż po miejskich jadłodajniach i wspomnieniach minionego wieczoru.


Wild Tale, reż. Aline Quertain / Czechy/ 2024 / 7’46”

W środku tajgi samotny kot spotyka małego ptaka. Te dwa stworzenia, które natura zdaje się przeciwstawiać, zaskakują się nawzajem i zaprzyjaźniają się ze sobą. Ich relacja podszyta jest podejrzliwością.



0''
środa, 23 października 2024
godz. 12:30
10. FF SPEKTRUM SENIOR: MOJE ULUBIONE CIASTO

14:30 SPEKTRUM SENIOR // Moje ulubione ciasto, reż. Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha / Iran, Francja, Szwecja, Niemcy / 2024 / 84’


Po śmierci męża i wyjeździe córki do Europy siedemdziesięcioletnia mieszkanka Teheranu Mahin (w tej roli znakomita Lily Farhadpour) czuje się osamotniona. Kobieta marzy o tym, by jesień swojego życia spędzić mając u boku kogoś, z kim mogłaby dzielić radości i troski dnia codziennego. Podczas jednego ze spotkań przyjaciółki przekonują ją, by chociaż spróbowała dać sobie jeszcze jedną szansę na miłość. Plan Mahin jest prosty – przełamanie codziennej rutyny i ożywienie życia uczuciowego, o którym wydaje się, że dawno już zapomniała. Dowiedziawszy się, że starszy taksówkarz o imieniu Faramarz (Esmail Mehrabi) również jest samotny, Mahin postanawia zaprosić go do swojego domu i spędzić z nim wspaniały wieczór. Historia jest także pretekstem, by pokazać, jak mieszkańcy Iranu próbują radzić sobie z opresyjnym, konserwatywnym reżimem. 


0''
środa, 23 października 2024
godz. 14:30
10. FF SPEKTRUM: TO NIE MÓJ FILM
16:30 SPEKTRUM // To nie mój film, reż. Maria Zbąska / Polska / 2024 / 99’ + spotkanie z reżyserką i odtwórcami głównych ról

Wanda i Janek są ze sobą „od zawsze”. Jednak po 10 latach ich związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies – niby jeszcze ładuje, ale to nie ma prawa działać.
Po kolejnej kłótni, właściwie nie wiadomo o co, podejmują decyzję – udają się na wyprawę ostatniej szansy. Kupują sanki, ładują na nie tylko niezbędne rzeczy i ruszają brzegiem zimowego Bałtyku. Jeśli nie zejdą z plaży i nie złamią zasad podróży – zostaną ze sobą na zawsze. Jeśli im się nie uda, nigdy więcej się już nie zobaczą.
Pełnometrażowy debiut Marii Zbąskiej to współczesna i pełna inteligentnego humoru opowieść o miłości. W czasach, gdy wszystko jest jednorazowe i łatwe do wymiany, Wanda i Janek podejmą próbę naprawy relacji, w której jeszcze nie wszystko jest stracone.

0''
środa, 23 października 2024
godz. 16:30
10. FF SPEKTRUM: DZIEWCZYNA Z IGŁĄ

19:30 SPEKTRUM // Dziewczyna z igłą, reż. Magnus von Horn / Dania, Polska, Szwecja / 2024 / 115’


„Dziewczyna z igłą” to oparta na faktach, niepokojąca opowieść rozgrywająca się w Danii na początku XX wieku. Karoline (Vic Carmen Sonne) jest młodą pracownicą fabryki, która stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar (Trine Dyrholm) – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni.


0''
środa, 23 października 2024
godz. 19:30
czwartek, 24 października 2024
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - FABUŁA BLOK I
9:00 OKIEM MŁODYCH – Fabuła / Blok I / 119’ + spotkanie z twórcami

Gąsienice, reż. Michelle Keserwany, Noel Keserwany / Francja, Liban / 2023 / 30’00”

Asma i Sarah, dwie kobiety z Lewantu, trafiają do pracy w tej samej restauracji w Lyonie. Obie noszą w sobie ciężar opuszczonego domu. Początkowo nieufne wobec siebie, stopniowo odkrywają wspólną nić — sięgającą czasów, gdy Jedwabny Szlak wiązał Lyon z ich ojczyznami. Czy w obliczu przymusowej migracji jesteśmy w stanie przezwyciężyć niechęć i odnaleźć ukojenie w sobie nawzajem?


Misie polarne, reż. Bartek Stankiewicz / Polska / 2023 / 19’30”

Młody zapaśnik musi w ciągu jednego dnia zrzucić cztery kilogramy, aby móc wystartować w zawodach. Wycieńczający i ciężki proces zaburza niezapowiedziana wizyta starszego brata, który składa sportowcowi nietypową propozycję.


Tajemnicze przygody Claude Conseil, reż. Paul Jousselin, Marie-Lola Terver / Francja / 2023 / 24’00”

Claude Conseil mieszka z mężem w sercu lasu. Dni spędza słuchając śpiewu ptaków. Pewnego dnia spokój lasu przerywają dziwne telefony.


Buzz on Earth, reż. Greta Stocklassa / Czechy / 2024 / 28’48”

Europejska Agencja Kosmiczna formuje zespół naukowców, których zadaniem jest stworzenie wiadomości dla obcych cywilizacji. Podczas pracy nad opracowaniem kompleksowego raportu o ludzkości, zespół napotyka na nieoczekiwane wyzwania, takie jak dyskusje na temat tego, co powinno zostać przekazane i w jaki sposób to wyrazić. Film w humorystyczny sposób ukazuje zawiłości ludzkiego istnienia.


Końce i początki, reż. Klaudia Fortuniak / Polska / 2024 / 18’00”

Środa. Nieutuptane cytryny, rury Anny, skradzione tramwajowe szyny. I piękne jabłka, czempiony. Co się dziś kończy, a co zaczyna?




0''
czwartek, 24 października 2024
godz. 09:00
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - FABUŁA BLOK II

12:00 OKIEM MŁODYCH – Fabuła / Blok II / 126’ + spotkanie z twórcami


Pomarańcza z Jaffy, reż. Mohammed Almughanni / Palestyna / 2023 / 26’00”

Mohammed i Farouk zdają się mieć niewiele wspólnego. Mohammed wrócił do Palestyny na krótko, z kartą stałego pobytu i obietnicą spokojnej przyszłości. Farouk natomiast jest młodym taksówkarzem, skazanym na życie w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Gdy ich drogi się krzyżują, wyraźne różnice zaczynają się ujawniać, tworząc napięcia, które trudno przezwyciężyć. Czy Mohammed i Farouk zdołają pokonać dzielące ich przepaści, stając naprzeciw arogancji izraelskich żołnierzy?


Zgiełk, reż. Salomé Da Souza / Francja / 2023 / 25’00”

Johannes i Gabin są młodzi, są kuzynami i są w sobie zakochani. Ich historia rozgrywa się na południu Francji.


Gorzko, reż. Marcin Kluczykowski / Polska / 2023 / 28’00”

Trwa próba chóru. Wśród solistów Karol i Henryk. Jak większość śpiewających, mężczyźni prowadzą dość spokojne życie seniorów. Są dojrzałą parą z wieloletnim stażem, jednak poza ścianami ich mieszkania nikt o tym nie wie. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie, które zachwieje ich skrupulatnie ukrywaną codziennością.


Cytrynowiec, reż. Rachel Walden / USA / 2023 / 17’22”

Podczas karnawału Halloween, chcąc zaimponować swojemu dziesięcioletniemu synowi młody ojciec kradnie króliczka od iluzjonisty. Euforia szybko mija, gdy chłopiec staje przed wyzwaniem, by bezpiecznie odprowadzić siebie, ojca i nowego zwierzaka do domu.


My secret cyberlove, reż. Bartek Stankiewicz / Polska / 2024 / 29’52”

Robert jest w związku z seks robotem i wraz z matką prowadzi cukiernię. Kiedy piekarnik do ciasta się psuje, jego toksyczny ojciec wraca, aby go naprawić. Obecność ojca wystawia na próbę miłość Roberta do robota.


0''
czwartek, 24 października 2024
godz. 12:00
10. FF SPEKTRUM: UŚMIECH LOSU

17:00 SPEKTRUM // Uśmiech losu, reż. Andrzej Jakimowski / Polska, Grecja / 2023 / 104’ + spotkanie z reżyserem


Andrzej (Mateusz Kościukiewicz), fotografik ze Śląska, przybywa na małą grecką wyspę, aby objąć spadek po stryju. Na miejscu okazuje się, że ten zapisał mu w testamencie kamienny szałas oraz położone w cieniu wulkanu pole. Rozczarowany spadkiem Andrzej postanawia jak najszybciej sprzedać odziedziczoną własność i wrócić do kraju. Wcześniej jednak musi odpracować dług, który jego stryj zaciągnął u greckiego sąsiada. Plan i decyzje, które dotychczas wydawały się oczywiste, komplikują się, kiedy Andrzej poznaje Lenę (Ifigeneia Tzola). Piękna Greczynka kompletnie zawróci chłopakowi w głowie, a to, co wydarzy się wkrótce, zmieni jego spojrzenie na świat i zmusi do zadania pytania – co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze?

0''
czwartek, 24 października 2024
godz. 17:00
10. FF SPEKTRUM: TOXIC

19:45 KONKURS 1,2 // Toxic, reż. Saulė Bliuvaitė / Litwa / 2024 / 99’


Porzucona przez matkę 13-letnia Maria zmuszona jest zamieszkać z babcią w ponurym przemysłowym mieście. Podczas brutalnego starcia na ulicy dziewczyna poznaje Kristinę, nastolatkę w tym samym wieku, która stara się zostać modelką. Chcąc się do niej zbliżyć, Maria zapisuje się do tajemniczej szkoły modelingu, w której dziewczęta przygotowują się do największego castingu w regionie. Jej dwuznaczna relacja z Kristiną i intensywne, kultowe środowisko szkoły zmuszają Marię do odkrycia własnej tożsamości. Film zdobył główną nagrodę podczas tegorocznej edycji festiwalu w Locarno. Podczas Spektrum odbędzie się jego drugi polski pokaz.

0''
czwartek, 24 października 2024
godz. 19:45
10. FF SPEKTRUM: ARMAND
21:45 KONKURS 1,2 // Armand, reż. Halfdan Ullmann Tøndel / Norwegia, Holandia, Niemcy, Szwecja / 2024 / 116’

Dwie matki, dwaj synowie, jeden szkolny incydent - tak w skrócie można opisać „Armanda” - nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes debiut norweskiego reżysera Halfdana Ullmanna Tøndela.

Armand znowu sprawia kłopoty w szkole. Jego ekscentryczna matka (Renate Reinsve) zostaje wezwana na spotkanie z nauczycielką. Ku jej zdziwieniu, w szkole czekają na nią również rodzice innego chłopca. Nikt z obecnych nie wie, co tak naprawdę się wydarzyło. Ten (być może) drobny incydent między chłopcami jest niczym szpila, która przebija balon napięcia pomiędzy ich matkami. Dochodzi do eskalacji konfliktu, gdzie prawda miesza się z kłamstwem, a bohaterki rozpoczynają psychologiczną walkę o uwagę i zaufanie.

Reżyser zamyka akcję w szkolnych salach i kilku godzinach, by stopniowo podnosić emocjonalną temperaturę, a jednocześnie stale zmienia tonację filmu: od dramatycznej, do komediowej.  Genialna rola Renate Reinsve, która niedawno zachwycała w „Najgorszym człowieku na świecie”, pozostaje z nami jeszcze długo po wyjściu z kina.

0''
czwartek, 24 października 2024
godz. 21:45
piątek, 25 października 2024
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - DOKUMENT BLOK I

9:00 OKIEM MŁODYCH – Dokument / Blok I / 106’ + spotkanie z twórcami


Echo, reż. Emi Buchwald / Polska / 2023 / 20’00”

Opowieść o dwójce jąkających się nastolatków próbujących w trakcie terapii jąkania polubić siebie i okiełznać własne lęki.


Zadłużeni, reż. Andrzej Danis / Polska / 2023 / 23’33”

W Polsce na dziesięciu dłużników zobowiązanych do płacenia alimentów tylko dwóch w pełni je płaci. Jako gest solidarności ze swoją matką, reżyser postanawia zainscenizować scenę filmową, w której wygrywa ona rozprawę sądową o alimenty. W trakcie pracy poznaje ludzi, którzy również zostali pokrzywdzeni przez niepłacących rodziców. Hybrydowy dokument o bolesnych historiach rodzinnych.


Grandmamauntsistercat, reż. Zuza Banasińska / Polska / 2024 / 22’30”

Film – stworzony z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi – opowiada historię matriarchalnej rodziny widzianą oczami dziecka zmagającego się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień. Pierwotnie powstałe jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień.


Słowiańska postać wiedźmy Baby Jagi ulega przeobrażeniu w „prehistoryczną boginię z czasów matriarchatu”. Ta transformacja wywołuje wielowarstwowe refleksje na temat reprodukcji oraz tożsamości i prowadzi z perspektywy dziecka do konfrontacji z binarnymi podziałami na męskie i żeńskie, obracając często seksistowskie i antropocentryczne obrazy w narzędzia oporu wobec zinstytucjonalizowanej przemocy właściwej językowi patriarchatu.


Rozmowy o śmierci, reż. Józef Jakacki / Polska / 2023 / 4’29”

Autor zamyka formalności związane ze śmiercią swojego ojca. Nagrywa rozmowy prowadzone z botami na infoliniach. Prywatny żal i pierwsze rozmowy o stracie bliskiej osoby jest zmuszony dzielić z mechanicznymi głosami komputerowych asystentów.


Moja siostra, reż. Mariusz Rusinski / Polska / 2023 / 29’43”

Zuzia, bardzo wrażliwa i artystycznie uzdolniona nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, który jest również reżyserem filmu, próbuje dowiedzieć się, co takiego wydarzyło się w ich domu, że Zuzia popadła w nałóg.


Letopis – Martin Hub, reż. Šimon Fridrich / Czechy / 2023 / 6’38”

Martin Hub, legendarny czeski kaskader, który występował w światowych filmach, takich jak Titanic, Troja, Szeregowiec Ryan i wielu innych, otwiera się przed nami w zabawny i ironiczny sposób.


0''
piątek, 25 października 2024
godz. 09:00
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - ANIMACJA BLOK II

12:00 OKIEM MŁODYCH – Animacja / Blok II / 73’ + spotkanie z twórcami


Jak być męczennikiem, reż. Maksymilian Rzontkowski / Polska / 2023 / 8’59”

Tony jest uosobieniem dobroci, czasem aż do przesady. Od wybierania najmniejszego kawałka ciasta w szkole po pomaganie zagubionym obcym w mieście – jego życzliwość nie zna granic. Dodatkowo, dzieli mieszkanie z olbrzymim Aniołem.


Tako Tsubo, reż. Eva Pedroza, Fanny Sorgo / Austria, Niemcy / 2024 / 6’04”

Pan Ham decyduje się na usunięcie swojego serca, aby uwolnić się od skomplikowanych uczuć. Lekarz zapewnia go, że w dzisiejszych czasach nie stanowi to żadnego problemu. Jednak skłonny do refleksji Pan Ham postanawia zachować swoje serce przez jakiś czas po operacji. Być może po to, aby lepiej je zrozumieć. Tako Tsubo to animowana, surrealistyczna refleksja nad sposobami radzenia sobie z uczuciami w warunkach merytokracji.


Tako Tsubo, znane również jako kardiomiopatia stresowa lub syndrom złamanego serca, to rzadka, nagła i często ciężka dysfunkcja mięśnia sercowego, podobna do zawału serca, zazwyczaj wynikająca z wyjątkowego stresu emocjonalnego lub fizycznego.


Carrotica, reż. Daniel Sterlin-Altman / Niemcy / 2024 / 13’08”

Matka i syn zmagają się z pożądaniem i samotnością w najbardziej queerowy sposób.


Kinderfilm, reż. Adrian Jonas Haim, Robin Klengel, Michael Stumpf / Austria / 2023 / 11’35”

To zwykły dzień w grze Grand Theft Auto V: zatłoczone samochodami ulice; ludzie pogrążeni w swoich rutynowych czynnościach, grillują w ogrodach lub opalają się na plaży. Mimo to świat gry cechuje poważny brak: przyszłości, która została zawieszona z obawy o bezpieczeństwo.


Nie mogąc nazwać odczuwanej pustki, protagonista Edgar podąża za śladami tego, co zaginęło w algorytmie jego rzeczywistości. Widząc niezwykłość swojej normalności, odkrywa piękny, ale przerażający świat.


HUMANITY, reż. Tereza Kovandová / Czechy / 2024 / 7’46”

Czarna komedia o czymś, co wszyscy robimy – nienawidzimy innych ludzi z błahych powodów. Życie jest trudne, nawet bez konieczności tolerowania irytujących nawyków innych. Problem polega na tym, że nie można zabić kogoś tylko dlatego, że za głośno przeżuwa. Ale w tym animowanym świecie możesz zrealizować wszystkie swoje mroczne wizje śmiertelnej zemsty.


W tym domu umrę, reż. Adriana Bendžalová / Czechy / 2023 / 7’30”

Animacja o odnajdywaniu przyjaźni i zrozumienia w nieoczywistych miejscach.


Model przedoperacyjny, reż. Philip Ullman / Holandia / 2024 / 13’09”

W modelu preoperacyjnym antropomorficzna księżniczka Zofia i jej pokojówka Jessica przygotowują się na nowy dzień na królewskim dworze. Zmagania Zofii z odgrywaniem swojej roli popychają obie bohaterki do przodu i wstecz w czasie, poprzez różne światy i tożsamości, w poszukiwaniu sposobu na wspólne życie.


Jerzyki, reż. Ada Napiórkowski / Estonia / 2024 / 5’02”

Jak co lato, jerzyki wracają do swoich siedlisk w murach miejskich sypialni. W tym roku ludzi już nie ma, pozostały jedynie duchy.



0''
piątek, 25 października 2024
godz. 12:00
10. FF SPEKTRUM: PIANOFORTE
17:00 POKAZ SPECJALNY // Pianoforte, reż. Jakub Piątek / Polska / 2023 / 89’ + spotkanie z reżyserem

Ogromne emocje i szansa, która zdarza się raz w życiu. W trakcie eliminacji jest ich 160, do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. Na pierwszym planie w filmie znajdują się młodzi uczestnicy konkursu z różnych stron świata i ich marzenia. Swoje życie od dzieciństwa podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. Po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania, ale towarzyszymy im także prywatnie, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. 

To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań. Nowy film Kuby Piątka („Primetime”) był hitem festiwalu Sundance i otrzymał Nagrodę Publiczności w czasie największego polskiego festiwalu filmowego – Millennium Docs Against Gravity.

0''
piątek, 25 października 2024
godz. 17:00
10. FF SPEKTRUM: AFTERPARTY

19:30 KONKURS 1,2 // Afterparty, reż. Vojtěch Strakatý / Czechy / 2024 / 89’ + spotkanie z twórcami


Beztroska, 23-letnia Jindřiška odkrywa, że jej ojciec ma duże długi, gdy windykatorzy przybywają, by skonfiskować ich dom. W ciągu jednego dnia świat Jindřiški rozpada się, zmuszając ją do wyboru między pomocą ojcu a ratowaniem siebie, zanim będzie za późno. Historia jest inspirowana wydarzeniami, których doświadczył kilka lat temu reżyser filmu: długami spowodowanymi przez jego ojca, utratą majątku, przeprowadzką, rozpadem rodziny i związków oraz całkowitą utratą poczucia bezpieczeństwa. Przedstawiona w filmie saga rodzinna została skondensowana do 24 godzin, obejmując wydarzenia, które w prawdziwym życiu mają miejsce w znacznie dłuższym okresie czasu. W miarę, jak film rozwija się pozornie w czasie rzeczywistym, Jindřiška spogląda zarówno w przyszłość, jak i wstecz na swoje dotychczasowe życie.

0''
piątek, 25 października 2024
godz. 19:30
10. FF SPEKTRUM: VHS HELL - TAMMY AND THE T-REX

22:00 POKAZ SPECJALNY: VHS HELL // Tammy i T-Rex, reż. Stewart Raffill / USA / 1994 / 82’


W 1993 roku Steven Spielberg odniósł kolejny już gigantyczny komercyjny sukces dzięki „Parkowi Jurajskiemu”. Zapoczątkował też długoletnią modę na dinozaury, na fali której tyranozaury i pterodaktyle pojawiły się w licznych produkcjach filmowych, a także trafiły na piżamy, kubki, pudełka z płatkami śniadaniowymi i inne gadżety. Chyba jednak nawet sam Spielberg nie przewidział, że jego dzieło przyczyni się do powstania tak kuriozalnego filmu, jak „Tammy i T-Rex”. 

Ta dziwaczna i bardzo najtisowa komedia opowiada o nastoletnim Michaelu, który zostaje zamordowany, a jego mózg zostaje przeszczepiony przez szalonego naukowca do animatronicznego dinozaura. Nowe wcielenie nie przeszkadza Michaelowi w kontynuacji jego romansu z ukochaną Tammy, razem z którą poszukuje bardziej odpowiedniego ciała na swój mózg. „Tammy i T-Rex” początkowo obfitował w krwawe sceny gore, które decyzją producentów zostały wycięte, aby film mógł być reklamowany, jako komedia romantyczna dla nastolatków. 

W ramach pokazu VHS HELL zobaczycie jednak pierwotną wersję filmu, której nie tknęły cenzorskie nożyczki. Co więcej, film zostanie zaprezentowany z lektorem na żywo improwizującym dialogi – w tej roli wystąpi Mateusz Gołębiowski.

VHS Hell – kolektyw założony w Trójmieście w 2010 roku przez Krystiana Kujdę. Zajmuje się
organizowaniem pokazów filmów dystrybuowanych w Polsce na kasetach wideo w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90. Celem organizowanych przez VHS Hell pokazów jest przypomnienie najdziwniejszych, najbardziej nieudanych i kuriozalnych, ale jednocześnie fascynujących filmów, które można było znaleźć w polskich wypożyczalniach.

0''
piątek, 25 października 2024
godz. 22:30
sobota, 26 października 2024
10. FF SPEKTRUM KIDS: PIES I ROBOT

10:00 SPEKTRUM KIDS // Pies i robot, reż. Pablo Berger / Hiszpania, Francja / 2023 / 102+ prelekcja Martyny Stec

 

Za oknem kolorowy, pełen życia i śmiechu Nowy Jork. Zwierzęta, tak jak ludzie, żyją swoimi sprawami, zakochują się, kłócą, znajdują przyjaciół – wszyscy z wyjątkiem PSA, który ze swojego mieszkania patrzy na zwariowane miasto ze smutkiem i nutką zazdrości. On też chciałby mieć przyjaciela, tylko… brakuje mu odwagi.

Pewnego dnia ulega słodkiej obietnicy reklamy i kupuje sobie przyjaciela – ROBOTA. Kiedy ROBOT ożywa, staje się dla PSA najlepszym kumplem na świecie. Wrotki, muzyka, hot dogi, wygłupy – tak wyglądają ich pełne zabawy dni.

Wszystko zmienia się w ostatni dzień lata, gdy wybierają się na plażę. Żeby ratować kumpla, który próbował zaprzyjaźnić się z wodą, PIES musi zostawić go na chwilę samego. Jak się skończy ta przygoda?

0''
sobota, 26 października 2024
godz. 10:00
10. FF SPEKTRUM: OKIEM MŁODYCH - DOKUMENT BLOK II

12:30 OKIEM MŁODYCH – Dokument / Blok II / 70’

Czyste niebo, reż. Marcin Kundera / Polska / 2024 / 21’38”

Wowa i Roma spędzają ostatnie dni wakacji w rodzinnym mieście. Wybuchy, syreny alarmowe i wojsko na ulicach rzucają cień na ich rzeczywistość. Dzieciństwo jednak wydarza się niezależnie od wojny.


Wrak, reż. Camille Vigny / Belgia / 2023 / 12’32”

Lato to sezon wyścigów wraków. Samochody są przygotowywane na długi dzień wyścigów, który zakończy się ich całkowitym zniszczeniem. Pamiętam to brutalne lato, gdy miałam 18 lat.


Tylko księżyc nas zrozumie, reż. Kim Torres / Kostaryka, USA / 2023 / 18’00”

Gdy magiczny księżyc pojawia się po zmierzchu, różne linie czasowe splatają się w miasteczku Manzanillo, położonym na karaibskim wybrzeżu Kostaryki. Młodzi i starsi łączą się w opowieści, w której miasto może istnieć takim, jakim jest: jednocześnie pięknym i opuszczonym, tajemniczym i monotonnym. Jak w śnie lub wspomnieniu, mieszając styl dokumentalny z science fiction, ta historia eksploruje złożoność dorastania w miejscu takim jak Manzanillo.


Bob’s Funeral, reż. Jack Dunphy / USA / 2023 / 18’00”

Szukając źródła pokoleniowej traumy, reżyser przemyca kamerę na pogrzeb swojego dawno niewidzianego dziadka.


0''
sobota, 26 października 2024
godz. 12:30
10. FF SPEKTRUM: TYLE CO NIC

14:30 KONKURS 1,2 // Tyle co nic, reż. Grzegorz Dębowski / Polska / 2023 / 93’ + spotkanie z Arturem Paczesnym

 

Jarek (Artur Paczesny) to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość…

 

Film doceniono podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grzegorza Dębowskiego nagrodzono za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz. Grającego główną rolę Artura Paczesnego obwołano najlepszym aktorem. Agnieszka Kwietniewska zdobyła laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

0''
sobota, 26 października 2024
godz. 14:30
10. FF SPEKTRUM: APETYT NA WIĘCEJ. LA COCINA

17:00 SPEKTRUM // Apetyt na więcej. La Cocina, reż. Alonso Ruizpalacios / Meksyk, USA / 2024 / 139’

Adaptacja sztuki Arnolda Weskera przeniesiona z Londynu połowy XX wieku do współczesnej nowojorskiej kuchni. Alonso Ruizpalacios zaprasza nas do popularnej restauracji The Grill w sercu Manhattanu, ale jeszcze chętniej pokazuje nam to, co dzieje się za wahadłowymi drzwiami. W wielokulturowej kuchni, w której każdy z ciężko pracujących imigrantów zmaga się z własnymi problemami i lękami, napięcie narasta w miarę przyspieszenia spływania zamówień. Reżyser, koncentrując uwagę na tym, jak bardzo społeczeństwa wykorzystują pracę migrantów, bazował na własnych doświadczeniach pracy na restauracyjnym zapleczu.

0''
sobota, 26 października 2024
godz. 17:00
10. FF SPEKTRUM FILM ZAMKNIĘCIA: FREMONT

20:00 FILM ZAMKNIĘCIA / GALA WRĘCZENIA NAGRÓD // Fremont, reż. Babak Jalali / USA / 2023 / 88’

 

Piękna i niespokojna dwudziestokilkuletnia Donya, afgańska tłumaczka, która pracowała dla rządu USA, ma problemy ze snem. Mieszka sama we Fremont w budynku z innymi afgańskimi migrantami i często jada samotnie posiłki w lokalnej restauracji, oglądając opery mydlane. Jej rutyna zmienia się, gdy awansuje do roli pisarki wróżb w swoim miejscu pracy – lokalnej fabryce ciasteczek z wróżbą. Gdy jej przepowiednie są odczytywane przez nieznajomych w całej zatoce, Donya czuje tęsknotę za wysłaniem wiadomości w świat, nie wiedząc, dokąd ją to zaprowadzi.

0''
sobota, 26 października 2024
godz. 20:00
niedziela, 27 października 2024
10. FF SPEKTRUM KIDS: TITINA

11:00 SPEKTRUM KIDS // Titina, reż. Kajsa Næss / Norwegia / 2022 / 93’ + prelekcja Martyny Stec

 

Umberto to świetny inżynier zajmujący się sterowcami. Zarówno w pracy, jak i  w domu, towarzyszy mu ukochana suczka Titina. Umberto znalazł ją błąkającą się kiedyś po ulicach Rzymu. Od tamtej pory są nierozłączni. Pewnego dnia sam Roald Amundsen zamawia u niego statek powietrzny, którym podbije Biegun Północny. Wkrótce Umberto, Roald i Titina ruszają na niesamowitą wyprawę do ostatniego, nieodkrytego miejsca na Ziemi.

0''
niedziela, 27 października 2024
godz. 11:00
10. FF SPEKTRUM: PAŃSTWO STODOLOWIE

13:30 SPEKTRUM // Państwo Stodolowie, reż. Petr Hátle / Czechy, Słowacja / 2023 / 107’ + spotkanie

Młode małżeństwo Jaroslav i Dana postanawia okraść mieszkającego samotnie starszego sąsiada. Kradzież kończy się jego śmiercią, ale policja natychmiast uznaje sprawę za nieszczęśliwy wypadek. Para zaczyna zabijać kolejnych emerytów, coraz bardziej napawając się poczuciem władzy.

 

0''
niedziela, 27 października 2024
godz. 13:30
10. FF SPEKTRUM: W IMIĘ...

16:00 YOUNG CLASSICS // W imię…, reż. Małgośka Szumowska / Polska / 2013 / 98’ + spotkanie z Mateuszem Kościukiewiczem


Historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności. Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat. Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny. W obsadzie – obok Andrzeja Chyry („Dług”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”) i Mateusza Kościukiewicza („Baby blues”, „Wszystko, co kocham”) – Maja Ostaszewska („Jack Strong”, „Katyń”, „Uwikłanie”), Łukasz Simlat („Wymyk”, „Lincz”, „Bez tajemnic”) i Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Miasto 44”).

0''
niedziela, 27 października 2024
godz. 16:00
10. FF SPEKTRUM: WYTŁUMACZENIE WSZYSTKIEGO

19:00 SPEKTRUM // Wytłumaczenie wszystkiego, reż. Gábor Reisz / Węgry, Słowacja / 2023 / 127’

Gorące budapeszteńskie lato. Licealista Abel (nagradzany za tę rolę Gáspár Adonyi-Walsh) przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. W tym, by odpowiednio skupić się na nauce, nie pomaga mu fakt, że całą uwagę kieruje w stronę swojej najlepszej przyjaciółki Janki, w której jest beznadziejnie zakochany. Dziewczyna z kolei żywi niespełnione uczucie do żonatego nauczyciela historii Jakaba. Jakby komplikacji było mało, mężczyzna nie tak dawno wszedł poważną konfrontację z konserwatywnym ojcem Abla. Napięcia w mocno podzielonym węgierskim społeczeństwie na dobre wychodzą na powierzchnię, gdy egzamin maturalny Abla z historii przeradza się w ogólnokrajowy skandal.

Uznany węgierski reżyser Gábor Reisz w swoim nowym filmie opowiada o politycznym napięciu, które odczuwalne jest każdego dnia w jego coraz bardziej spolaryzowanym kraju. Jak przekonuje, bezpośrednią przyczyną tego, by powstał scenariusz „Wytłumaczenia wszystkiego”, były wydarzenia z 2021 roku, kiedy Uniwersytet Sztuk Teatralnych i Filmowych w Budapeszcie stracił swoją autonomię i został całkowicie zreorganizowany przez rządzących, co spotkało się z licznymi publicznymi protestami oraz demonstracjami.

0''
niedziela, 27 października 2024
godz. 19:00
środa, 30 października 2024
KTO MA KLUCZ.
„Kto ma Klucz.” to spektakl muzyczno-taneczny o pierwotnym pragnieniu każdego z nas - pragnieniu miłości. To spektakl dla każdego kto choć raz w życiu zastanawiał się, czy relacja, w której jest (małżeńska, partnerska, przyjacielska, zawodowa) go wzmacnia, czy osłabia. Dla Kobiet, które może nie wiedzą jak dotrzeć do swoich mężczyzn. Dla par (także tych, które znalazły już się w kryzysie). To medytacja nad małżeństwem.

Kobieta (Emilia Komarnicka-Klynstra) i Mężczyzna (Stefano Terrazzino) stają w obliczu kryzysu długoletniego związku. Mogą się rozejść albo podjąć ostatnią próbę zrozumienia, co właściwie się z nimi dzieje, kim dla siebie są i może co najważniejsze, kim dla siebie chcieliby być.

Trzecią bohaterką jest Zmiana (Sara Janicka), jedyna stała w naszym życiu. Zawsze z nami i może bardziej się nam przygląda niż my jej.

Historia tej miłości opowiadana jest muzyką - przebojami polskimi oraz włoskimi, ale także muzyką świata, co jest symbolem, że w obliczu uczucia słowa pozostają wtórne.

0''
środa, 30 października 2024
godz. 19:30
piątek, 8 listopada 2024
WESELISKO

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na premierę najnowszego spektaklu Dorosłych Alchemików WESELISKO.

WESELISKO to nie jest zwykłe wesele. To ogromna, huczna, wystawna zabawa, o której długo będzie się mówić. Czy w dobrym świetle? Tego nie wiadomo, bo podczas takiego wydarzenia może zdarzyć się wszystko – temperamenty grają pierwsze skrzypce.

Co by było, gdyby w ferworze weselnej zabawy pomieszać dialogi bohaterów znanych z lektury szkolnej Wyspiańskiego? A może skompilować ich wypowiedzi i dodać cytaty z klasyków różnych epok? Do tego dorzucić widma, wszechwładnego Gnoma oraz Królową Dodę, której duch unosi się wszędzie!

Tylko krakowski poeta, Bronisław Maj, w którego sercu trwa wieczna wiosna, mógł pozwolić sobie na takie żonglowanie motywami z literatury i popkultury.

Niech więc kiczowate cekiny błyszczą wśród dostojnej czerni, a gwara bezczelnie konfrontuje się z oficjalną polszczyzną. A takich nietypowych połączeń będzie więcej! Niech Wernyhora wieszczy z ekranu telewizora, niech w dłoniach dziarskich chłopaków śmigają bejsbole, a współczesne symbole zawładną masową wyobraźnią.

Obsada: Teresa Cora, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Marta Żywicka-Hamdy, Liwia Żak, Adam Cisek, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Łukasz Grabicki, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch
oraz Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.

Opieka artystyczna: Juliusz Chrząstowski

Składamy podziękowania dla Teatru KTO w Krakowie za udostępnienie tekstu sztuki.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 15. roku życia.

0''
piątek, 8 listopada 2024
godz. 19:00
sobota, 9 listopada 2024
WESELISKO

Świdnicki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza na premierę najnowszego spektaklu Dorosłych Alchemików WESELISKO.

WESELISKO to nie jest zwykłe wesele. To ogromna, huczna, wystawna zabawa, o której długo będzie się mówić. Czy w dobrym świetle? Tego nie wiadomo, bo podczas takiego wydarzenia może zdarzyć się wszystko – temperamenty grają pierwsze skrzypce.

Co by było, gdyby w ferworze weselnej zabawy pomieszać dialogi bohaterów znanych z lektury szkolnej Wyspiańskiego? A może skompilować ich wypowiedzi i dodać cytaty z klasyków różnych epok? Do tego dorzucić widma, wszechwładnego Gnoma oraz Królową Dodę, której duch unosi się wszędzie!

Tylko krakowski poeta, Bronisław Maj, w którego sercu trwa wieczna wiosna, mógł pozwolić sobie na takie żonglowanie motywami z literatury i popkultury.

Niech więc kiczowate cekiny błyszczą wśród dostojnej czerni, a gwara bezczelnie konfrontuje się z oficjalną polszczyzną. A takich nietypowych połączeń będzie więcej! Niech Wernyhora wieszczy z ekranu telewizora, niech w dłoniach dziarskich chłopaków śmigają bejsbole, a współczesne symbole zawładną masową wyobraźnią.

Obsada: Teresa Cora, Czesława Greś, Krystyna Kowalonek, Angelika Jaśkiewicz, Bożena Kuźma, Mariola Mackiewicz, Halina Szymańska, Marta Żywicka-Hamdy, Liwia Żak, Adam Cisek, Zbigniew Curyl, Krzysztof Frączek, Łukasz Grabicki, Jacek Iwancz, Robert Kaśków, Krzysztof Paruch, Tadeusz Szarwaryn, Adam Szmajduch
oraz Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”.

Opieka artystyczna: Juliusz Chrząstowski

Składamy podziękowania dla Teatru KTO w Krakowie za udostępnienie tekstu sztuki.

Spektakl przeznaczony dla widzów od 15. roku życia.

0''
sobota, 9 listopada 2024
godz. 18:00
piątek, 15 listopada 2024
WODECKI - PAMIĘTAMY - KONCERT
Wielcy Artyści ZAWSZE odchodzą przedwcześnie.
Jednym z nich był Zbigniew Wodecki. Dla wielu z nas po prostu Zbyszek. Kolega ze sceny, kompan z garderoby. Skromny, uśmiechnięty, życzliwy i do bólu profesjonalny. Nie przy pomocy celebryckiego blichtru, ale właśnie dzięki tym cechom zyskiwał życzliwość innych artystów i szturmem zdobywał serca Publiczności. W przeboju My way śpiewał: Znam szyk złoconych sal,
Gdzie wielka gra orkiestra,
Znam też niejeden bal
I skromność znam małych estrad. Znał, bo choć śpiewał w miejscach, o których niejeden mógłby pomarzyć, jeździł tam, gdzie chciano Go słuchać, czyli wszędzie.
Chociaż minęło już kilka lat od śmierci Zbigniewa Wodeckiego o Nim Publiczność nie zapomniała. Jego piosenki cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a wierni fani, żywiołowo reagują na każde muzyczne wspomnienie Mistrza.
To właśnie z myślą o Nich narodził się pomysł na nasz koncert. Owszem, nie jesteśmy odkrywczy. Nie będzie fajerwerków, gwiazd, wielkiej orkiestry.
Będą za to łzy wzruszenia, piosenki, z którymi Artysta zachwycał kolejne pokolenia Polaków, anegdoty, jakich powstało wiele przez te wszystkie lata Jego artystycznej wędrówki, a nade wszystko wyśpiewana wdzięczność, że było nam dane Go spotkać.
Wykonawcami koncertu są członkowie zespołu RETRO BOYS - wokaliści
i instrumentaliści. Do współpracy zaprosiliśmy także niezwykle energetyczną wokalistkę Ksenię Shaushyshwili. Dzięki temu podczas koncertu zabrzmią duety, które Zbigniew Wodecki śpiewał z takimi gwiazdami polskiej estrady jak Irena Santor, czy Zdzisława Sośnicka.
0''
piątek, 15 listopada 2024
godz. 19:00
sobota, 16 listopada 2024
MIŁOŚĆ W PARYŻU - KONCERT

Koncert    Miłość w Paryżu

z towarzyszeniem zespołu Marka Stefankiewicza

i udziałem Bogusława Nowickiego

 Najpiękniejsze francuskie piosenki o miłości z repertuaru Edith Piaf, Juliette Gréco, Carli Bruni, Jacquesa Brela, Yves Montanda, Joe Dassina  i Paris Combo

Koncert Doroty Lanton – „L’amour a Paris czyli Miłość w Paryżu” to  jak wyprawa do współczesnej  stolicy Francji, gdzie słychać wszystkie rytmy świata, pobrzmiewają w nich  echa niezapomnianych nut fenomenalnej  Edith czy tajemniczej  Juliette.

Aktorka i piosenkarka znakomicie odnajduje się w tych wielkich postaciach francuskiej estrady nie gubiąc nic z własnej osobowości.

Wszystko to  ubrane w  nowoczesne  i  bardzo wyrafinowane aranżacje  muzyczne znakomitej orkiestry Marka Stefankiewicza, oprawione lekką i barwną narracją oprowadzającej po Paryżu Doroty Lanton.

Kilka miesięcy po premierze płyty   DOROTA LANTON  „Jak balsam”    powstała  francuska wersja piosenki „Moje miejsce”,  która w wersji francuskiej nosi tytuł „Ma place”.  Kilka tygodni temu ukazała  się ona na płycie „Weekend  in Paris” wśród topowych, współczesnych francuskich wykonawców. Teledyski do obu wersji piosenki nakręcono w stolicy Francji.

Zapraszamy na stronę: www.dorotalanton.pl , gdzie można posłuchać utworów z płyty Doroty Lanton „Jak balsam” , zobaczyć teledyski  oraz fragmenty koncertów. Dorota Lanton  - Aktorka i piosenkarka. Ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w  Łodzi. Występowała      w wielu serialach / m.in. jako Julia w "Klanie", Zosia w "Adamie i Ewie", w warszawskich teatrach "Roma" i "Kwadrat", filmach, kabaretowych programach telewizyjnych i radiowych, dubbingowała wiele filmów.  Nagrała płytę "Jak balsam", do której powstały trzy teledyski. Na koncertach "Miłość w Paryżu" śpiewa po francusku przeboje m.in. E. Piaf, J. Brela. Piosenka "Ma place" w jej wykonaniu -/ jako Dorothee Lanton/, znalazła się na składance "Weekend in Paris" wśród współczesnych gwiazd piosenki francuskiej, a teledysk do niej został nakręcony w Paryżu. Obecnie pracuje nad drugą płytą, na której większość piosenek będzie w języku francuskim.

Marek Stefankiewicz  - fortepian, instrumenty klawiszowe.    Znakomity  pianista i kompozytor.  Zaczynał  w lubelskiej  Budce  Suflera.   Nagrał tam trzy pierwsze płyty, grając głównie na organach Hammonda. Pod koniec współpracy z Budką grał na saksofonie. Dziś  zajmuje się również komponowaniem muzyki filmowej. Jego największe przeboje to  "Jesteś lekiem na całe zło"  i "Niech żyje bal".  Obecnie jest także wykładowcą Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jan Pilch ( ur. 1956 ) - ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie perkusji

 

Bogusław Nowicki    akordeon Carrera.  Autor terminu „Piosenki z tekstem” i twórca własnych, bardzo osobistych ballad, które wydał na trzech płytach:  „Ballady", „Oceany"  i najnowszej  „ Optymizmu gram".  Jeśli są przeboje w tym gatunku to on napisał  ich wiele.  Gawędziarze,  Uśmiechnięte  dziewczyny,  Poszukiwania do dziś śpiewane są  przez „wędrownych gitarzystów” . Na koncercie  „Miłość w Paryżu” zrezygnował z nieodłącznej gitary, by zagrać na tak charakterystycznym dla francuskich klimatów akordeonie.

 

0''
sobota, 16 listopada 2024
godz. 18:00
niedziela, 17 listopada 2024
FRANIA PIORUN [spektakl familijny]
Borsuk Bazyl, Lis Daktyl i Niedźwiedź Melon to zwierzęta, które wiodą życie pełne monotonii i śmiesznych rytuałów. W ich świat wkracza niczym piorun nieokrzesana i arogancka dziewczynka o imieniu Frania. Jej obecność okaże się jednak korzystna dla obu stron. Na koniec wszyscy dowiedzą się, gdzie tak naprawdę jest „Lepsze Miejsce” oraz, co jest najważniejsze na świecie. 
0''
niedziela, 17 listopada 2024
godz. 16:00
środa, 20 listopada 2024
31. ŚWIDNICKIE NOCE JAZZOWE: AARON PARKS QUARTET LITTLE BIG
Aaron Parks fortepian
Greg Tuohey gitara
David Ginyard Jr bas
Jongkuk Kim perkusja

→ 20.11.2024 (środa) godz. 19:00
→ sala teatralna ŚOK, Rynek 43, Świdnica
→ bilety: przedsprzedaż 70 zł / w dniu koncertu 80 zł

Aaron Parks Little Big

Zespół, który przetrwał lata, z pewnością będzie się rozwijał i ewoluował, i tak jest w przypadku Aaron Parks Little Big, założonego przez znakomitego pianistę we współpracy z gitarzystą Gregiem Tuoheyem, basistą Davidem Ginyardem Jr. i perkusistą Tommym Crane'em. Obecnie do zespołu dołączył nowy perkusista - Jongkuk Kim, a grupa z dumą prezentuje swój trzeci album i pierwszy wydany w nowojorskiej Blue Note Records. Na tej płycie - jeszcze bardziej niż na poprzednich, priorytetem jest wyrażenie wspólnej tożsamości zespołu – jako kolektywu oraz spontaniczna komunikacja. Płyta zawiera kompozycje nie tylko Parksa, ale także Tuoheya i Ginyarda. Grupa spędziła tydzień na intensywnych próbach i występach w ShapeShifter Lab na Brooklynie, pracując nad nowym materiałem, po czym udała się do legendarnego Dreamland Recording Studio, aby nagrać swoje utwory. „Dla mnie to naprawdę wyjątkowa płyta” – mówi Parks. „Jest jednocześnie najbliższa temu, jak wyobrażałem sobie brzmienie tej muzyki, a także znacznie wykracza poza moje wyobrażenia.” Little Big w dalszym ciągu świadomie kultywuje równowagę między jasno określoną strukturą muzyczną a spontanicznością, tworząc melodie, które nie wydają się czytane z kartki, „ale bardziej jakby były spontanicznie śpiewane” – mówi Tuohey. „Na początku istnienia zespołu mieliśmy rozpisane kompozycje Aarona na konkretne partie muzyczne, pracując w dość ścisłych ramach a cały proces tworzenia muzyki wymagał dokładnego dopracowywania i udoskonalania. Z czasem, “twórczość zespołu zaczęła nabierać własnego charakteru i wychodzić poza ustalone ramy” – mówi.  „Tworzymy coś naprawdę luźnego i otwartego”. Zespół osiągnął teraz punkt, w którym trudno go przyporządkować do jednej kategorii muzycznej, czuje się poza gatunkiem, płynnie łączy wpływy z źródeł innych niż jazzowe w spójny i przejrzysty sposób. Może to wydawać się bardziej ryzykowne, ale jest też pełniejszej energii, intensywniejsze niż wcześniej, w pewnym sensie jest też bardziej jazzowe niż kiedykolwiek. Dodaje to muzyce nowy, świeży wymiar.

Parks występował i nagrywał m.in. z Kurtem Rosenwinklem, Dhaferem Youssefem, Terri Lyne Carringtonem, Ambrose Akinmusire, Gretchen Parlato, Kendrickiem Scottem i Marcusem Millerem. Jest również członkiem założycielem James Farm z Joshuą Redmanem, Mattem Penmanem i Ericem Harlandem.

0''
środa, 20 listopada 2024
godz. 19:00
sobota, 23 listopada 2024
WARSZTATY AKWARELOWE Z ADAMEM PAPKE
Świdnicki Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty akwarelowe z jednym z najsłynniejszych polskich akwarelistów Adamem Papke – niekwestionowanym mistrzem nieba.

Adam Papke
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1987 -1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek artystyczno – pedagogiczny. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof.Mieczysława Wisniewskiego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią reklamową oraz projektowaniem graficznym.

Specjalizuje się w technice akwareli – technice trudnej wymagającej  sposobu natychmiastowego podejmowania decyzji w położeniu każdej plamy barwnej. W tej  jedynej w swoim rodzaju technice szuka wyrazu formy, która byłaby do niego przynależna.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych prestiżowej rangi w zakresie techniki akwareli. Adam Papke brał udział w licznych plenerach oraz podróżach artystycznych w kraju i za granicą.

Prace Adama Papke znajdują się w zbiorach muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą – Niemcy, USA, Kanada, Japonia, Hiszpania, Ukraina, Francja, Szwecja, Litwa, Peru, Norwegia, Włochy i Wielka Brytania.

Członek zarządu Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

0''
sobota, 23 listopada 2024
godz. 10:00
niedziela, 24 listopada 2024
HRABINA MARICA

Ach jedź do Varasdin! usłyszymy podczas spektaklu Hrabina Marica, który jest drugim, obok Księżniczki czardasza, wielkim operetkowym sukcesem Emmericha Kálmána. Hrabinę przepełniają węgierskie rytmy czardasza i cygański temperament. Znajdziemy w niej takie operetkowe szlagiery, jak aria Graj, Cyganie! i niezapomniany duet Ach, jedź do Varasdin.

Na scenie wystąpią wspaniali soliści międzynarodowych scen operowych z towarzyszeniem znakomitej Orkiestry Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Libretto opowiada historię pięknej i szalenie bogatej Hrabiny Maricy, która, nie mogąc opędzić się od adoratorów, publikuje w prasie informację o swoich zaręczynach z wymyślonym baronem Kolomanem Żupanem. Na nieszczęście, okazuje się, że taki baron faktycznie istnieje i przyjeżdża do posiadłości hrabiny na Węgrzech na własne zaręczyny. Do grona adoratorów Maricy dołącza też zubożały hrabia Tasillo, który jako zarządca zawiaduje jej majątkiem, by w ten sposób spłacić długi swego ojca i zabezpieczyć los siostry Lizy. Z kolei Żupan Koloman, by przejąć majątek po dziadku, może poślubić wyłącznie pannę bez posagu, całkiem „gołą”. Warunek ten spełnia właśnie urocza Liza. Niedoszły małżonek zwraca więc hrabinie słowo, tym bardziej, że widzi jej zainteresowanie Tasillem. Nieoczekiwanie w majątku pojawia się bogata księżna – ciotka Tasilla, która spłaciwszy dług rodziny, przywraca mu należny status. Hrabia może teraz oświadczyć się Maricy, a baron Żupan pojechać z „gołą” Lizą do Varasdin. Operetka kończy się zatem tak, jak powinna kończyć się operetka – szczęśliwie!

Libretto: Julius Brammer i Alfred Grunwald

Tłumaczenie: Agnieszka Feill, Władysław Krzemiński, Artur Tur

Wystawienie za zgodą wydawnictwa Josef Weinberger Ltd.

0''
niedziela, 24 listopada 2024
godz. 17:00
poniedziałek, 2 grudnia 2024
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI

Tym razem publiczności swój najnowszy program kabaretowy zaprezentuje Andrzej Poniedzielski. W programie inteligentny humor, satyra, piosenki – NOWY program, NOWE piosenki. Bez zmian poczucie humoru Artysty.

0''
poniedziałek, 2 grudnia 2024
godz. 19:00
środa, 11 grudnia 2024
DON VASYL I RODZINA

DON VASYL I GWIAZDY CYGAŃSKIEJ PIEŚNI!

Zapraszamy Państwa serdecznie na wyjątkowy koncert w wykonaniu Don Vasyla z rodzinnym zespołem oraz tancerkami.

Usłyszymy największe przeboje piosenkarza, takie jak: „Jedno jest niebo dla wszystkich”, „Tańcz ze mną, moje życie”, „Ja już wygrałem” i inne.

Na scenie zabrzmią utwory okraszone grą na skrzypcach i gitarze utalentowanych wnuków Don Vasyla, a także takie hity cygańskie jak: „Ore, ore”, „Zagraj mi, piękny Cyganie”, „My Cyganie” i wiele innych.

Czas trwania koncertu: 80 minut

Zespół Artystyczny Don Vasyl i Roma powstał w 1987 roku. "Roma", ponieważ trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy Roma, która mogła poszczycić się licznymi tournee po całym świecie, w tym koncerty w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w słynnej "Paryskiej Olimpii". Z biegiem czasu Don Vasyl odkrył i wypromował utalentowane cygańskie gwiazdy: Dziani, Wasyl Junior, Elza, Patrycja, Carmen, Tobi i wiele innych. Zmienia się zatem nazwa zespołu na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne Romy.

ZAPRASZAMY!

80''
środa, 11 grudnia 2024
godz. 18:00
sobota, 28 grudnia 2024
DRUMMERS FROM HELL Festival 2024
Drummers From Hell Fest, czyli druga edycja wydarzenia pod patronatem kanału Youtube o tej właśnie nazwie. Na scenie zobaczycie tylko najlepszych, ekstremalnych perkusistów. Szczegóły na stronie: http://sok.com.pl/dfhfest2024/

zmiana ceny po ogłoszeniu wykonawców:
59 zł ("blind bird")
69 zł (od 6 sierpnia)
79 zł (od 6 września)
89 zł (od 6 października)
99 zł w dniu wydarzenia

Fotorelacja Rafała Kotylaka z edycji 2023: https://bit.ly/DFHfoto2023

Szczegóły na stronie: http://sok.com.pl/dfhfest2024/
0''
sobota, 28 grudnia 2024
godz. 17:00
wtorek, 31 grudnia 2024
KONCERT SYLWESTROWY: BACK TO MANAAM
Z radością zapraszamy Państwa na żywiołowy Koncert Sylwestrowy inspirowany twórczością legendarnej Kory. Podczas tego wyjątkowego, ostatniego wieczoru w roku, usłyszeć będzie można największe przeboje zespołu Maanam, takie jak „Boskie Buenos”, „Anioł”, „Cykady na cykladach”, „Szare miraże” i inne. Koncert zaśpiewa i poprowadzi charyzmatyczna wokalistka i aktorka, a od kilku lat świdniczanka, Dorota Kołodziej.
Po koncercie zapraszamy na kieliszek szampana w foyer świdnickiego teatru.

Dorota Kołodziej głos
Jarosław Jasiu Kidawa gitara
Piotr Adamiak gitara
Piotr Mazurek bas
Michał Bednarz perkusja
0''
wtorek, 31 grudnia 2024
godz. 20:00
poniedziałek, 20 stycznia 2025
NOWOROCZNY KONCERT WIEDEŃSKI ORKIESTRA KSIĘŻNICZEK

Jedyny taki projekt na Świecie!  Noworoczny Koncert Wiedeński, bestseller na polskiej scenie muzycznej. Gwiazdorska obsada, soliści, balet, zjawiskowe głosy, show świetlne oraz przepiękne projekcje multimedialne. Doskonała zabawa, znakomity kontakt z Publicznością, różnorodny repertuar i mnóstwo humoru. Noworoczny Koncert Wiedeński Orkiestry Księżniczek to także wspaniała uczta dla zmysłów, zapierające dech w piersiach olśniewające kostiumy, stworzone przez najlepszych projektantów, aby wzbogacić to niesamowite wydarzenie. Spektakl pełen kolorów!

Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści międzynarodowej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych. Wystąpią między innymi: Anna Ciereszko, Sylwia Frączek, Karolina Jędrzejczyk, Aleksander Kruczek, Tomasz Tracz, Andrzej Tulik, Piotr Łukaszczyk z towarzyszeniem jedynej takiej, najpiękniejszej orkiestry Świata – Orkiestry Księżniczek. Artyści wzruszają i bawią Publikę od wielu lat, za każdym razem przyjmowani owacjami na stojąco.

Noworoczny Koncert Wiedeński Orkiestry Księżniczek to połączenie wiedeńskiej formy i kunsztu z młodością, wdziękiem, werwą i niespotykaną muzykalnością artystów wykonujących to  widowisko. Zabrzmią największe, ponadczasowe i wiecznie bliskie sercom Melomanów przeboje króla walca – Johanna Straussa. Nie zabraknie także popisowych arii z „Księżniczki Czardasza”, „Zemsty Nietoperza”, „Barona Cygańskiego”, „Wesołej Wdówki”, „Krainy Uśmiechu” oraz takich dzieł literatury muzycznej jak: „Czardasz” Vittorio Montiego, „Libiamo”, „O sole mio” oraz „Volare”.


Nie przegap Noworocznego Koncertu Wiedeńskiego Orkiestry Księżniczek! Daj się porwać w rytm walca i spędź z nami ponad dwie godziny doskonałej zabawy. Pokochały nas już setki tysięcy widzów. Do zobaczenia!


0''
poniedziałek, 20 stycznia 2025
godz. 20:00
sobota, 1 lutego 2025
KABARET K2 - JEDZIEMY PO WAS

„Jedziemy po Was” to kolejny program kabaretu K2. Jak zawsze będzie  śmiesznie, ostro i nieprzewidywalnie. Tym razem śmiejemy się sami z siebie, czyli z ludzi…czyli z Was i nas. Nie zabraknie improwizacji i kontaktu z publicznością. Zapraszamy na przejażdżkę, trzymajcie się mocno. Nasze żarty nie mają brody, za to mają berewiii. 

0''
sobota, 1 lutego 2025
godz. 16:00
sobota, 8 lutego 2025
KLIMAKTERIUM 2 CZYLI MENOPAUZY SZAŁ

Wydawało nam się, że o klimakterium powiedzieliśmy już wszystko... Myliliśmy się! Elżbieta Jodłowska powraca z nowym hitem! "Klimakterium 2 czyli Menopauzy Szał" powstało na wyraźną prośbę publiczności, która chciała poznać dalsze losy bohaterek - już nie młodych, ale jakże młodych.

Wciąż walcząca z nadwagą, ale już nie bezrobotna Pamela i Zosia, zaradna pani domu, starym zwyczajem przybywają świętować kolejne urodziny Maliny. Tym razem spotykają się w jej, dopiero co otwartym, pubie. Brakuje tylko Krychy, która też miała przybyć, ale... tego nie zdradzimy! Za to pojawia się, obdarzona liryczną duszą, Angela, która wraz z Maliną prowadzi interes. Gdzie zaś zbierają się tak różne kobiety, które tyle czasu się nie widziały i mają sobie wiele do powiedzenia, tam jest głośno, śmiesznie i zaczyna się zabawa!

Ponad 1800 przedstawień "Klimakterium...i już" w ciągu 6 lat od premiery wyraźnie pokazuje, że kobieta wraz z jej problemami, to temat niewyczerpany. Nasze bohaterki ,,wyklęte wstały z poniżenia'' i realizują to, o co tak walczyły w pierwszej części: udowadniają, że klimakterium to nie koniec świata, a dopiero początek nowego życia.

Zupełnie nowe piosenki we wspaniałych aranżacjach i z zabawnymi tekstami, których nie można przestać nucić, złożone choreograficzne układy i ta niepowtarzalna energia, którą występujące na scenie aktorki dzielą się z publicznością. Częścią z nich spotkaliśmy się w "Klimakterium...i już!", ale do tego zacnego grona dołączyły też nowe artystki, jedna lepsza od drugiej i wszystkie zupełnie znakomite.
I każda z nich wnosi do spektaklu coś zupełnie niepowtarzalnego.

Podczas spektaklu panie bawią się wyśmienicie - także te na widowni. I panowie ze zdumieniem stwierdzają, że coraz śmielej klaszczą i śpiewają ze wszystkimi. To prawdziwa terapia śmiechem - kojąca i skuteczna - pod jej wpływem nabieramy dystansu do siebie, innych, naszych zranień i lęków. Bo "Menopauzy szał" ogarnia wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy się tego zupełnie nie spodziewają.

0''
sobota, 8 lutego 2025
godz. 17:00
piątek, 4 kwietnia 2025
MICHAŁ BAJOR - NO, A JA?
Michał Bajor - „No, a ja?”, to kolejna płyta artysty, jego nowe muzyczne i tekstowe wyzwania. Pomysłem było nagranie jeszcze raz, w nowych aranżacjach, piosenek, które śpiewał dawno, a o których przypomnienie prosiła przez lata jego publiczność. Na krążku znaleźć się też miała jedna piosenka z muzyką Michała.

W rezultacie Michał Bajor skomponował aż pięć utworów! Pierwszy raz wystąpił też w roli autora tekstów - trzy piosenki wyszły spod jego pióra. Dodatkowo stworzył muzykę do tekstu Wojciecha Młynarskiego oraz kompozycję, do której z kolei słowa napisał dla niego Artur Andrus.

Na krążku są wspaniali goście: w duetach z Michałem zaśpiewały Irena Santor i Kayah. Artyście towarzyszą również Grupa MoCarta i Chór Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz wspaniali muzycy, współpracujący z nim od lat.

Zapraszamy na koncert pełen i wspomnień, i autorskich nowości.

W ZWIĄZKU ZE SPECYFICZNYM I KAMERALNYM CHARAKTEREM RECITALU MICHAŁA BAJORA UPRZEJMIE PROSIMY O NIE PRZYPROWADZANIE NA KONCERT MAŁYCH DZIECI PONIŻEJ 6 ROKU ŻYCIA.
0''
piątek, 4 kwietnia 2025
godz. 19:00